אז ללא ספק,קידום אתרים אורגני (SEO) הוא כלי חשוב למאמצי השיווק הדיגיטלי הכולל את היכולת להביא לעסקים קטנים עם מילות המפתח הנבחרות לדף הראשון בגוגל בדיוק רב, ובעל החזר השקעה המתשלם ביותר לטווח הרחוק. עבור עסקים מקומיים, הנחת יסודות חזקים של SEO בדרך כלל תבטיח 80% תוצאות, בעבור 20% מהמאמץ.

שלב קריטי בביסוס טכניקת קידום אתרים אורגני יציב עבור העסק הקטן  הוא  בדיקת קידום אתר בסיסי לעסק שלכם.
הניתוח הזה יספק עבורכם כלי, בדומה לניתוח SWOT, המדגיש את האיזורים בהם אתם צריכים להתמיד ולבדוק על מנת להשתפר. ובזמן שיש כלים רבים שיספקו תמונת מצב עדכנית על ה-SEO שלכם, כדאי ללמוד איך לבצע בדיקת תקינות אתר בסיסית על ידי שימוש בכלים כמו Screaming Frog, וכך לרכוש יכולות שישרתו אתכם וגם ינצלו כראוי את זמנכם היקר.

היכולת להבין קידום אתרים בסיסית יכולה להעצים אתכם כבעלי עסקים בכל הקשור ל-SEO. זה מפתה לחשוב שכל מפתחי האתרים מבינים ב-SEO, אבל ברוב המקרים, הם פשוט לא מומחים, ואף אחד לא מכיר את העסק שלך טוב ממך.

אם תעקבו אחרי השלבים בפוסט זה, תוכלו לבחון את מצב האופטמיזציה שלכם, לזהות הזדמנויות ולתקן בעיות ברגע שהן עולות.

כלים לניתוח אתרים

יש כמה כלים שיעזרו לכם לבדוק את מצב האתר שלכם בגוגל. אבל רובם מגיעים עם עלות חודשית. למען המחקר שלנו, כל שתצטרכו זה את הכלים החינמיים הבאים:

הערה: Screaming Frog חינמי על ל-500 דפים או לחילופין ברישיון שנתי. גם הגרסא בתשלום היא ברת השגה ויש ביכולתה לעזור לכם להשיג את המטרה. אז הירשמו אם אתם מרגישים שזה נותן לכם ערך (רמז: זה יתן).

סרקו את האתר שלכם

השלב הראשון כאן יהיה לסרוק את האתר שלכם, אז התחילו עם Screaming Frog  או תוכנה אחרת לסריקת האתר (Crawler). זה יספק לכם את כל המידע שתצטרכו כדי לעשות את הבדיקה.

בדיקת קידום אתר - מדריך בדיקת אופטימיזציה לאתר DIY 1

בדיקת קידום אתר

דו"ח SEO בסיסי לעסקים קטנים ומקומיים צריכה לקחת בחשבון את הדברים הבאים: לפני כן,לא אכנס לפרטים הקטנים והכואבים בכל פרט, שכן אני מקווה שכל שלב מסביר את עצמו (ונוכל גם לכתוב ספר שלם). אבל ניתן לעשות חיפוש פשוט בגוגל על כל דבר אם אתם לא לגמרי בטוחים.

גוגל אנליטיקס – Google Analytics

אני אוהב לבדוק שלושה דברים בגוגל אנליטיקס:

 • גוגל אנליטיקס מותקן באופן תקין ונכון בכל עמוד באתר.
 • פעולות חשובות באתר מוגדרות נכונה כהמרות בגוגל אנליטיקס.
 • גוגל אנליטיקס מוגדר נכון עבור HTTP / HTTPS.

אלו הן בדיקות בסיסיות על מנת לוודא כי המידע בגוגל אנליטיקס הינו נכון ושאנו סמוכים ובטוחים בשימוש במידע זה כדי לזהות היכן ניתן להשתפר.

קונסולת מנועי חיפוש (Google Search Console)

בזמן שעם גוגל אנליטיקס אנחנו רוצים לוודא תמיד שהאתר שלנו נמצא בקונסולת מנועי החיפוש כדי שנדע שאנו רואים את הניתוח נתונים הנכון בקונסולת החיפוש.

 • קונסולת החיפוש מותקנת עם הURL הנכון והפרוטוקול הנכון.
 • לשונית ה-Coverage מראה את מספר העמודים בהם אתם יכולים להיות מאונדקסים.
 • לשונית מפות האתר (sitemaps) מראה ברישום את מפת האתר הנוכחית שלכם (ואם לא, הגישו אותה).
 • לשונית המובייל לא מראה שום שגיאות.
 • אין שום דבר לא צפוי או משונה בלשונית הקישורים.

אז אם אתם מחפשים כלי לבדיקת מצב האתר שלך בגוגל, המידע בקונסולת החיפוש מספק פידבק עם נתונים, בכדי שכל נושא שדורש תשומת לב יאובחן ויטופל במהרה.

בדיקת קידום אתר - מדריך בדיקת אופטימיזציה לאתר DIY 2

קודי תגובה – Response codes

תפתחו את חשבון ה-   Screaming Frog crawl של אתר שלכם ולכו ללשונית ה-"Response Codes". זה ייצר לכם רשימה של כל הקבצים וקודי התגובה, אבל השימושית ביותר היא לשונית הסקירה, "Overview", בצד הימני של המסך שלכם.

ברוב המקרים, אנו נחפש בקודים עם הצלחה גבוהה ולא דבר אחר (2xx). אם תראו הרבה הפניות אוטומטיות, עמודי 404 או בעיות אחרות, תוכלו ללחוץ על כל אלו בעמודה הימנית ולבדוק (וגם לפתור!).

 URI

המשימה הבאה היא להסתכל בלשונית ה-URI ולעבור על ה-URIs (גם – URLs) של העמודים באתר. בלשונית ה-Overview, ניתן לראות את כל האלמנטים שאנו תמיד רוצים לדאוג להם, כולל תווים שאינם ASCII ואותיות גדולות.באופן אידיאלי, מה שנרצה זו סדרה של URLs באותיות אנגלית קטנות (lower case) שבצורה מדויקת מסבירה מה תוכן האתר.

בדיקת קידום אתר

תוכנה לבדיקת קידום אתר

בדיקת אופטימיזציה לאתר – מבנה url

בזמן שאנחנו בלשונית ה-URI, אנו יכולים להסתכל על הURLs שלנו ולוודא שהם מסודרים היטב. מה שנרצה להשיג זה מבנה מלא של עמודים רלוונטיים המסווגים לקבוצות. (לחצו על התפריט בראש לשונית ה-Address כדי לסדר את העמודה באופן אלפאביתי, זה יאפשר לכם לראות יותר בקלות את הארגון).

באתר המתמחה ב- SEO ו-PPC ויש לו עוד שירותים נלווים, אנו כנראה נראה URLs דומים למקרים הבאים:

 • http://www.example.com
 • http://www.example.com/
 • http://www.example.com/seo/audit
 • http://www.example.com/seo/organic-seo
 • http://www.example.com/ppc
 • http://www.example.com/ppc/audit
 • http://www.example.com/ppc/management

מבנה האתר כאן מספק לנו סימן ברור לתוכן של כל עמוד.
הדברים הראשונים שיש לשקול עבור עסקים מקומיים, להלן:

 • מיקום
 • שירותים
 • מאמרים בבלוג

ודאו שמבנה העבודה שלכם הוא כמו תיקיה עם כל הדברים שאתם צריכים מתויקים בדיוק איפה שהם צריכים כדי לעזור לכם להבין את הקשר בין עמוד אחד למשנהו.

כותרת seo

כדי לבדוק את כותרות הדפים, נרצה לבדוק שוב את Screaming Frog ונסתכל בלשונית (כמה מפתיע) "Page Titles". כאן נוכל לעבור על כל כותרות העמודים כדי לוודא שהם כתובים כמו שצריך.

ככלל, נרצה לראות את מילת המפתח העיקרית ואולי גם את האיזור של האתר (את המיקום, אם אתם עסק מקומי). גם נרצה לראות את המיתוג היכן שמתאפשר. לדוגמא שימוש בכותרת  נכונה בקידום אתרים אורגני, יהיה לנו משהו בסגנון הבא:

קידום אתרים אורגני,תל אביב,ישראל| GO-Digitali

זכרו שאנחנו רוצים שכותרות העמודים שלנו ינועו בין 35 ל-65 תווים כדי שיתאימו לשטח הזמין.
טיפ קטן כאן הוא לייצא את כל כותרות העמודים מ- Screaming Frog ואז לעבוד ישירות על גליון האקסל.

שימוש בתיאורי Meta

מנועי חיפוש משתמשים בטקסט מתוך ה-Meta Description שלכם כשהם מסווגים האתר שלכם, אז אתם צריכים לשקול את ההזדמנות הזו כדי להוסיף תוכן מכירתי כדי לפתות את המבקרים ללחוץ.
בדקו את לשונית ה-Meta Description, שם תוכלו לייצא את כל Meta descriptions שלכם ולשפר אותם כדי להעלות את יחס ההמרה

בדיקת קידום אתר - מדריך בדיקת אופטימיזציה לאתר DIY 3.

כותרת בעמודים

אתם יכולים גם לבדוק את H1 ו-H2 במערכת ה-  Screaming Frog כדי לוודא שכותרות העמוד מאופטמות באופן הגיוני. אידיאלית, אלו צריכים להיות מתואמים עם כותרות הדפים ותיאורי ה-Meta כדי שיעבירו מסק ברור לגבי הנושא המדובר בכל עמוד.

בדיקת קידום אתר - מדריך בדיקת אופטימיזציה לאתר DIY 4

בדיקת מהירות אתר

אז אי אפשר לתאר עד כמה מהירות האתר חשובה לקידום האורגני, הן מבחינת חווית המשתמש שהוא פקטור חשוב בשקלול שגוגל עושה ומדרג את האתרים באלגוריתם שלו.

אני רוצה לוודא את מהירות האתר עם שלושה כלים שונים.

כל אלו חינמיים לשימוש ומספקים יחדיו סקירה אמינה של אלו שיפורים ניתן לעשות. כיסיתי זאת בעבר בטור בנושא בדיקת מהירות האתר שלכם. אם האתר שלכם מבוסס וורפדרס אז תוכלו לקרוא את המאמר הבא איך משפרים את מהירות טעינת האתר במיוחד לWP.

דוח אופטימיזציה לאתר- בדיקות טכניות

אני רוצה גם לעשות את 10 הבדיקות הטכניות הבאות כדי לוודא שאין תקלות טכניות קטנות המשפיעות על האתר:

 • עמודים תקולים צריכים להחזיר קוד 404.
 • עמודים תקולים צריכים להראות עמוד 404 שימושי.
 • כל ה-URLs צריכים לעבוד עם HTTP או HTTPS – אבל לא עם שניהם.
 • כל ה-URLs צריכים לעבוד עם www או www, – אבל לא עם שניהם.
 • לינקים פנימים לא צריכים להחזיר עמוד תקלה 4xx.
 • צריך לראות את טקסט העמוד כשמחפשים אותו או משנים אותו (בקונסולת החיפוש של גוגל).
 • אין לשכפל את האתר בגלל דומיין אחר או דומיין-משנה אחר.
 • האתר צריך לעשות שימוש ב-HTTPS.
 • האם הפניית 301 עובדת כמו שצריך ומפנה אל הדף החדש.
 • txt לא אמור לחסום סריקה של תוכן שברצוננו לסרוק ולאנדקס.
 • צריך שיהיה לאתר מפת אתר XML, שממפות באופן מדויק את כל הURLs ברי התוקף של האתר.

אתם יכולים לעשות את כל הבדיקות האלו בדפדפן שלכם או ב- Screaming Frog, לכן אין צורך בכלים מיוחדים!

לסיכום

קידום אורגני זה בעצם פאזל עם הרבה חלקים. כן, אני מאמין שכל עסק קטן יכול לעשות הרבה על מנת לשפר את תוצאות האתר תוך דאגה ושמירה על כל הדרישות הבסיסיות. בין אם עסק קטן עושה בדיקה כזו, או מעוניין באסטרטגיית SEO גדולה יותר, תוך חקירת דרכים נוספות כדי לבנות קישורים, יש הרבה שתוכלו לעשות בכדי לשפר את מיקומי מילות המפתח וחוזקת האתר.

אם תשלימו את השלבים המפורטים כאן, תוכלו למצוא מקומות לשיפור. ככל שהאתר גדל, חזרה על התהליך תגלה מקומות נוספים לשיפור וכך תמיד להישאר תחרותי בכל הקשור לנראות העסק שלכם בגוגל ושמירה על המיקומים ושיפור.

רוצים לקבל ניתוח מקצועי חינם של מצב האתר שלכם? השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

 

 

 

אהבתם? ספרו לחבריכם..

שירן

שירן

שירן מגיד, נעים מאוד- עוסק בשיווק באינטרנט באופן מקצועי כבר מעל 10 שנים, מתמחה בקידום אתרים אורגני,שיווק דיגיטלי והגדלת תנועה לאתר, מוסיקאי,וחובב ספורט מושבע
שינוי גודל גופנים
ניגודיות