במאמר זה נדבר על ההפניה הנפוצה ביותר שכל מקדם צריך להכיר – הפנייה 301 ומהי.

 

 

 

הפניית 301

 

נגדיר את ההפניה שאומרת : "הדף המבוקש הוקצה לכתובת אינטרנט חדשה וקבועה וכל הפניות עתידיות לדף זה צריכות להשתמש באחת מכתובות האינטרנט החוזרות."

 

במילים אחרות, דף זה הועבר לצמיתות למיקום חדש. כיצד צריכים עכבישי מנוע החיפוש להתייחס לדפים שהופנו מחדש לכתובת אינטרנט חדשה באמצעות הפניית 301? איזה מידע אנחנו המקדמים או בעלי האתרים יכולים לעזור למנועי החיפוש באמצעות שימוש הפניית 301,וכיצד אנחנו יכולים לעשות את זה כראוי,ולהימנע מסיבוכים מיותרים.

 

 

 

הפניית 301  ומנועי החיפוש

 

הפנייה 301

 

המנועים בהפניות של 301 הם כאלה: "תראה, הדף הזה הוסר וכל התוכן שמצאנו כאן לפני כן יועבר ויימצא שם! אנחנו צריכים לדרג דף זה במיקום החדש שלו כפי שנהגנו לדרג אותו במקום הישן וכך גם בנוגע לשאר הפרמטרים – סמכות הקישור, דירוג הדף ונגזרות אחרות שיש להעביר אותן לדף החדש הזה." בעולם אידיאלי, הם היו עושים את זה באופן מידי, אך המציאות היא שבזמן שגוגל מאוד טובים בעיבוד של 301,  אפילו באתרים מבוססי וורדפרס הפלאגין יוסט מאפשר 301 .

 

בזמני עדכונים תוצאות דף מנוע החיפוש מולאו בכתובות אינטרנט ודפים שאינם קיימים. אבל זה לא אומר שאנחנו לא צריכים להשתמש ב 301. מלבד יתר הדברים, אסור לנו לשכוח שזה לא רק משפר את חוויית המשתמשים כאשר הם גולשים באינטרנט, אלא גם שהמשתמשים לא רואים הבדל גדול בין 301 ל 302 וההפניות הצדדיות, אך ההבדל הוא ענק עבור מנועי החיפוש. מלבד ההפנייה חשוב לעדכן מפת אתר כאשר עושים שינויים במערכת הניהול שלא יהיו כפילויות , ועל מנת שהתוכן יתעדכן כראוי.

 

 

 

הפניית 301 שימוש נכון

 

אי שימוש בהפניית 301 על מנת להפנות דף ממיקום ישן למיקום חדש עלול לגרום לסיבוכים גדולים, כגון ירידה משמעותית וגדולה בדירוג מנועי החיפוש, עונשים שונים או מתקפת  302. קודם כל, אם אתה משתמש בהפניה מסוג ג'אווה סקריפט כהפנייה מצד אתר הלקוח, מנוע החיפוש יכול להגיע למסקנה מוטעית שאתה מנסה לעשות מניפולציה. הנקודה היא שהפניות 301 מצד הלקוח לעיתים קרובות מנוצלות על ידי בעלי האתרים בכדי להזין גרסה אחת של הדף לעכבישים וגרסה נוספת עבור מבקרים בעלי דפדפנים רגילים. קיים הרבה מידע סותר על האופן שבו מנועי חיפוש מתייחסים ל meta-refresh (חלק אומרים שזה יכול לגרום לאתר לקבל עונש, אחרים אמרים שהמנועים פשוט יתייחסו אליהם כמו 301 או 302), אבל קיימת הסכמה רחבה לכך שאם אתה משתמש בהפניות המבוססות על ג'אווה סקריפט, המנועים בהחלט עלולים להבין לא נכון את הכוונות שלך. מדוע להסתכן?

 

אפילו אם אתה לא מתייחס לדפים הפנימיים שלך כדפים בעלי משקל , אתה תאבד את ההזדמנות להעביר כראוי את הסמכות של הדף הישן למיקום החדש שלו.

 

אז איך עושים הפניית 301

 

  • באמצעות Javascript- לא מומלץ.
  • באמצעות תג meta refresh-  לא מומלץ.
  • ברמת השרת – נעלה לתקיית הבית של האתר את הקובץ  htacces
  • באמצעות תוספים –לדוגמא  יוסט SEO במערכות ניהול תוכן וורדפרס.
  • בפאנל הניהול של חברת האחסון ורשם הדומיין

 

 

הפנייה 302

 

המשמעות של ההפניה של 302 היא שהדף מועבר באופן זמני למיקום חדש וזה יכול להיות די מסוכן. הוא אינו מעביר את פופולריות הקישור וגורמי סמכות אחרים למיקום החדש של הדף מכיוון שמנועי החיפוש מניחים שהדף יחזור למיקום הישן שלו לאחר תקופת זמן מסוימת. מה שיותר מכך, אם תאפשר ל 302 לשבת יותר מידי זמן על הדומיינים שלך, האתרים יתחילו לאבד את הדירוג שהיה להם בגוגל. ראיתי את התוצאות של שימוש לא נכון ב 302, אותן תוצאות היו הרסניות לבעלי האתר. החלפה של 302 ב 301 עובד עבד במידה מסוימת, אבל הנזק הפנימי היה כה גדול וחדר כל כך עמוק שהיה צורך בחודשים רבים של שחזור הרמה הראשונית של 302 של התנועה האורגנית המיוצרת בגוגל.

 

חוץ מזה, שימוש לא נכון במקרים מסוימים ב 302 יכול לגרום לפריצת 302 (בעיה נפרדת מחוץ להיקף מאמר זה). לכן לא מומלץ להשתמש בו כלל, אלא אם כן אתה בטוח ב 100% שאתה יודע מה אתה עושה.

 

301 היא הדרך הבטוחה ביותר להפנות מיקומים ישנים של דפים למיקומים החדשים. זה לא יגרום לעונש (עם 301, כל המשתמשים רואים את אותה הגרסה של הדף ולכן זה לא מוכפל), במוקדם או במאוחר זה יעובד כראוי על ידי כל המנועים ויעזור לבעלי אתרים לפתור הרבה משימות שאחרת לא היה ניתן לפתור.

 

 

 

מתי אנחנו משתמשים בהפניית 301

 

התפקוד הנפוץ ביותר של הפניות 301 שכל בעלי אתרים זקוקים לו כיום הוא הפנייה מגרסה שאינה "http" של כתובת אתר אינטרנט ל"https" (לדוגמא, http://www.mydomain.com/ ל https://www.mydomain.com/). זהו דבר שהוא חובה כיום מכיוון שזה עוזר בקידום האורגני מאז שגוגל הכריזו שתעודת SSL משפרת את חווית המשתמש ונותן ביטחון ללקוחות שלהם. כמו כן, הפניית 301 שומרת  על הכוח של הקישורים של שתי הגרסאות של כתובת האינטרנט ומונע את הפעלת  מסנן כפילות התוכן שלעיתים מנועי החיפוש מיישמים לדומיינים שכאלה כאשר ההפניה לא נמצאת במקומה. בעלי אתרים רבים זונחים בעיה זו והאתרים שלהם מסתדרים בסדר גמור במנועי החיפוש, הם חושבים שזה לא יעשה להם נזק אם הם יתנו לבעיה להימשך. אחרים כלל לא שמעו על הבעיה. אבל במקרים מסוימים, ההיעדרות של ההפניה יכולה להוביל לתוצאות קשות כמו פגיעה במיקומים עד לעונש מוחלט. אם אתם לא בטוחים שאתם עושים זאת נכון, עדיףלפני שאתם מתחילים לשנות דברים באתר שלכם, הכנסו וקראו את המדריך המלא לקידום אתרים  –  למדריך.

 

 

 

הפניית 301 ברמת הדומיין

 

זו הייתה אסטרטגיה פופולרית במהלך השנים הראשונות בכדי להבטיח שהרבה דומיינים יעלו בתוצאות החיפוש ועם תוכן זהה בתקווה שיקבלו יותר תנועה בדרך הזאת או אף להגביר את פופולריות הקישור אצל חלק מאותם דומיינים (שירשור הפניות). באותם ימים זה למעשה עבד.כיום, בשנת 2018  אתרים בעלי תוכן מועתק מסוננים מתוך תוצאות דף מנוע החיפוש ואם הבעלים בר מזל אז לפחות אחד מהאתרים האלה עדיין ידורג ויצבור מבקרים. המקרה הגרוע שהוא שכל האתר יצאו מהאינדוקס והדומיינים יקבלו עונש – כלומר הם "שרופים" בעיני גוגל ואין להם ערך יותר.

 

תודה לכם שהקדשתם מזמנכם לקרוא את המאמר- אם אהבתם לחצו לייק ושתפו. לכל שאלה מוזמנים להגיב בתגובות.

 

אהבתם? ספרו לחבריכם..

שירן

שירן

שירן מגיד, נעים מאוד- עוסק בשיווק באינטרנט באופן מקצועי כבר מעל 10 שנים, מתמחה בקידום אתרים אורגני,שיווק דיגיטלי והגדלת תנועה לאתר, מוסיקאי,וחובב ספורט מושבע
שינוי גודל גופנים
ניגודיות