RankBrain הוא רכיב של אלגוריתם הבסיס של גוגל המשתמש בלמידת מכונה (היכולת של מכונה ללמד את עצמה מנתונים המוכנסים אליה) כדי לקבוע את התוצאות המתאימות לשאילתות של מנועי חיפוש. לפני קיומו של הרכיב, גוגל השתמשה באלגוריתם הפשוט שלה לקבוע אילו תוצאות יוצגו עבור כל שאילתה. לאחר יישום הרכיב, משארים שהשאילתה עוברת כעת דרך מודל ניתוח שיכול להביא בחשבון גורמים כמו מיקום המחפש, התאמה אישית והמילים של החיפוש כדי לקבוע מה מטרתו האמיתית של הגולש. ע"י גילוי המטרה הזו, גוגל יכולה לספק תוצאות חיפוש יותר רלוונטיות.

למידת המכונה של הRankBrain היא החלק שמייחד אותו מעדכונים אחרים. כדי "ללמד" את האלגוריתם של הרכיב להניב תוצאות חיפוש רלוונטיות, גוגל קודם "מאכילה" אותו בנתונים ממגוון תחומים. האלגוריתם ממשיך משם, מחשב ומלמד את עצמו לאורך זמן להתאים מגוון של אותות למגוון תוצאות ולסדר דירוגים במנוע חיפוש לפי תוצאות החישובים האלה.

 ראנקבריין RankBrain

מיקום מונדירל לפי רנקבריין

בכדי לקבל תמונה ברורה של RankBrain, יעזור אם נשים את עצמנו בנעליים של גוגל ולנסות להבין את הכוונה של שאילתת חיפוש כמו "מיקום המונדיאל". גוגל מציגה לי את מיקום המונדיאל החולף. אם הייתי מחפש לפני זה טיסות לקטאר, מה הטמפרטורה בקיץ בקטאר – גוגל ככל הנראה היה מבין שאני מחפש פרטים על המונדיאל בקטאר, ולא ברוסיה.

אז מהיא מטרת החיפוש האמיתית? האם המחפש התכוון לזו שהיה בשנה שעברה או לזה בעוד 3 שנים ?  אולי אפילו אני בכלל חיפשתי את המידע ההיסטורי על המיקום של המונדיאל הראשון?

עכשיו, תארו לעצמכם שבכדי לענות על השאילתה הזו כל מה שיש לכם זה אותות אלגוריתם כמו האיכות של התוכן ומספר הלינקים שפיסת תוכן צברה כדי לדרג את תוצאות החיפוש.

בתוך המצבים המסובכים אך שכיחים האלה שהיכולות של RankBrain מראות כמה הן חיוניות. רק ע"י חישוב מתמטי של תוצאות על בסיס דפוסים שאלגוריתם למידת המכונה "הבחין" בהתנהגותו של המחפש גוגל יכולה לקבוע ש- לדוגמא, רוב האנשים שמחפשים "מיקום המונדיאל" רוצים לדעת איפה המשחקים הבאים  יערכו. אז במקרה זה, תיבת תשובות של גוגל לגבי המיקום של המשחקים הבאים תספק את הצורך של רוב המחפשים.

בזמן שתיבת התשובות תטפל ברוב המטרות מאחורי החיפוש "מיקום המונדיאל", יש יוצאי דופן שגוגל חייבת להתייחס אליהם. לדוגמא, אם החיפוש מתבצע מתוך עיר  בשבוע המשחקים, גוגל יכולה להציע במקום הוראות הגעה למיקום טקס הפתיחה. במילים אחרות, אותות כמו מיקום המשתמש וטריות התוכן חייבים להלקח בחשבון כדי לפרש את הכוונה ולספק תוצאות בעלות סיכוי גבוה לספק את המידע הרצוי למחפשים.

האם RankBrain מצליח פה, בהתבסס על הדפוסים שאותם חישב, או שמע הוא "עדיין לא גמור", ולא בטוח מהשאילת הלא ברורה שלנו האם מעניין אותנו יותר – תוצאה ישנה אבל פופולרית יותר או חדשה שמסתכלת אל העתיד? האם תיבת התשובה תראה את קטאר בגלל שהאותות סביב האירוע יתחזקו עד אז?

בגלל שהניואנסים שמשפיעים על איך האלגוריתם של RankBrain וגוגל בכלל עובדים עדיין לא ברורים לגמרי, אחת הדרכים הטובות ללמוד יותר על RankBrain היא לבחון כמה פעמים גוגל עונה על השאילתות שלכם באופן מספק. כמה פעמים הם מצליחים לפרש את הכוונה שלכם .

ראנקבריין

עובדות נוספות לגבי RankBrain

האם RankBrain משנה את כללי הקידום

התחשב בכמה מתקדמים ומתוחכמים כישורי האופטימיזציה למנועי חיפוש שלכם, RankBrain יכול להוות שינוי קטן או גדול בתיאוריות וההתנהלות שלכם.לפני הRankBrain, היה צורך לעבור על העמודים כדי לייעל אותם לכל המתודות המסורתיים (גיוון קישורים, עומק התוכן, מילות חיפוש מתאימות וכו…). אחרי העדכון ,מייעלים צריכים להביא בחשבון איזה סוג של תוכן מספק את הצרכים של המשתמשים.תצתרכו להסתמך על יותר מכמות הקישורים שנצברו.

לדוגמא בשביל לקדם אתר כמו ההיסטוריה של המוסיקה, תצתרכו להסתמך על עומק התוכן ואולי תכנים דומים שהאתר שלכם מכסה, המראים על סמכות. שהאלגוריתמים שמניעים את RankBrain מתאימים את הסממנים השונים לשאילתות, גם על מקדם אתרים להתאים את עצמו ולייעל לכוונת המשתמש וגוגל יחדיו.

המוניטין של האתר שלכם

ייעול למנועי חיפוש מנסה לבנות את מוניטין המותג שלכם כמשאב מהימן למנועי חיפוש ולמשתמשים אנושיים המספק חווייה ספציפית. היתרונות בביסוס מוניטין כזה יכול לספר את הדירוג שלכם עם מילות חיפוש החשובות לכם. האם המותג שלכם צריך לבנות את המוניטין שלו על תוכן טרי, עומק, גיוון של לינקים, חווית משתמשים גבוהה או פרמטרים אחרים?

התשובה תלוייה בנושאים אותם אתם מכסים (לדוגמא, תוצאות ספורט בזמן אמת לעומת קורס מקוון ללימוד ספרדית). האם החיפושים שאתם רוצים לדרג את עצמכם בשבילם מחפשים תשובות קצרות ומהירות או חקירה לעומק? לעורך הזמן, האתר שלכם יצתרך לצבור מוניטין בהתבסס על האותות אותם הוא רוצה לשרת, תוך הבנה שRankBrain יוצר סביבה שבה המותג שלכם יכול להתפרסם ע"י סיפוק תוכן מסויים שמספק צורך מסויים.

מילת מפתח אחת פר עמוד

אתם בוודאי כבר יודעים שהמנהג של ליצור עמוד בשביל "שמלה", עוד עמוד בשביל "שמלות", עוד עמוד בשביל "שמלות חתונה", עוד עמוד בשביל "תופרת שמלות" ועוד אחד בשביל "שמלת תחרה" היא כמו  סוס עייף שצריך לשחרר בחזרה אל המרעה- הויסה!  מקדמי אתרים מודרניים ישלבו את כל הביטויים האלה (הכתובות הקשורות אליהם) לפיסת תוכן מעמיקה אחת שמשלבת שפה טבעית, כולל מילות חיפוש מגוונות שמשקפות את הצורה שבה בני אדם מדברים ומחפשים.

אז לסיכום, אולי אלה לא חדשות מרעישות לרוב אנשי המקצוע או חברות קידום אתרים–  אבל עלייתו של עדכון RankBrain מדגישה את החכמה בלהתמקד במכלול מילות החיפוש עם תוכן מקיף מאשר לפרק אותו לעמודים שונים המכסים גרסאות שונות של אותו דבר.

 

אהבתם? ספרו לחבריכם..

שירן

שירן

שירן מגיד, נעים מאוד- עוסק בשיווק באינטרנט באופן מקצועי כבר מעל 10 שנים, מתמחה בקידום אתרים אורגני,שיווק דיגיטלי והגדלת תנועה לאתר, מוסיקאי,וחובב ספורט מושבע
שינוי גודל גופנים
ניגודיות