מהן כתובות אינטרנט קנונקליות? מהו תוכן כפול? כיצד זה קורה? כיצד אתה יכול לזהות אותם וומה אתה יכול לעשות בנוגע לכך? הסבר במאמר הבא.

זו בעיה ידועה שייתכן ויכולות להיות גרסאות זהות או כפולות של דף אינטרנט זמין ביותר מכתובת אינטרנט אחת, על אתר אחד או יותר.זו יכולה להיות בעיה לא מכוונת בגלל מבנה האתר וכו' או משהו שבעל האתר מודע אליה היטב, כמו תוכן לא מקורי ותוכן שהועתק בצורה לא חוקית מאתרים אחרים.

כתובות אינטרנט ותג קנוניקל

תג קנוניקל - המושג Canonical ולמה הוא חשוב מאוד למאמצי הקידום 1

הבעיה עם כתובות אינטרנט קנונקליות (Canonical Url) אשר מתייחסת לבעיה שבה כתובות אתר אינטרנט עם וללא "www." תקפות ומחזירות את אותו התוכן, הן לא עוד בעיה כיום מכיוון שהרבה בעלי אתרים מודעים לכך. לגוגל יש אפילו כלי ייעודי בסרצ' קונסול שמטרתה לציין למנהל האתר מה הגרסה הראשית – הגרסה עם ה www."" או הגרסה בלעדיה. בוורדפרס לדוגמא , המערכת יוצרת תג קנוניקל בצורה אוטומטית לגרסה המבוקשת באתר בדף הבית.

תג קנוניקל - המושג Canonical ולמה הוא חשוב מאוד למאמצי הקידום 2

המתכנת לא חייב לעשות שינויים כלשהם לקוד האתר בשביל זה. עם זאת, הוא צריך לעשות אותם מפני שמנועי חיפוש אחרים אינם מספקים פתרון. בשביל זה יש להגדיר את אחת משתי הגרסאות בתור "הגרסה הראשית" ואת בקשת הפניה 301 לגרסה השנייה. ניתן להטמיע  את הפתרון על ידי הקוד בתוך האתר או על ידי שימוש בפילטרים מיוחדים של ISAPI כמו "ISAPI Rewrite" בשרתי האתר "ISAPI Rewrite" או הגדרת  URL rewrites בקובץ ".htaccess" ברמת האחסון בשרת.

החששות הגדולים יותר הן כאשר זה מגיע לדפים בעלי תוכן דומה, אבל יותר מכך כאשר יש יותר מכתובת אתר אחת בגלל מבנה האתר. קיימות סיבות שונות לכך שגורמות לכפילויות של כתובות אתרים בעלי אותו תוכן. אני ממליץ לכל בעל אתר להתייעץ ולעשות בדיקה  במידה ואתה חושד שקיים תוכן כפול באתר שלך.

שאיבת מידע וגניבת תוכן

זה הפך להיות ממש קל  למקדמי אתרים בשיטת "כובע שחור"  ליצור אתרים שואבי מידע יחד עם הפופולריות הגוברת של ה RSS פיד , ובין היתר בעזרת הקלות של הסינדיקציה .

אתרים שהם שואבי מידע , במילים מקצועיות "סקרייפרים" , מורכבים במהירות בצורה אוטומטית ככל הניתן בכדי לעלות בחיפוש ישירות או לגרום למשתמשים ללחוץ על מודעות כמו Google AdSense ולייצר רווחים. הסיכויים גבוהים מפני שהפרסומות הם רק הטקסט שלעיתים קרובות הגיוני בהשוואה לג'יבריש שנוצר על ידי שואב המידע.

פעם אתר שמבצע סקרייפינג יכולה להיות להגביר בעקיפין את הדירוג של אתר אחר. אתר השואב המידע פשוט מקשר לאתר היעד מדפים מרובים, ובכך מגדיל את פרופיל הקישורים שלו.

אתרים אלה בדר"כ יוצרים חוויה רעה עבור המשתמש ,ובמרבית המקרים מנועי החיפוש מנסים להיפטר מהם באינדקס שלהם ככל שהם יכולים. במאבק הזה, הפכו בעלי אתרים רבים בסבירות גבוהה לקורבן של הנסיבות ממה שהם היו צריכים ודבר זה מגביר את הפחד ולשלומות המידע והזיהוי של גוגל על ידם כתוכן מועתק.

זיהוי של תוכן מועתק

קיימים מספר כלים לזיהוי תוכן כפול אשר זמין לוובמאסטרים. לא רק כדי לזהות את הכפילות באתר שלך, אלא גם תוכן שנגנב על ידי שואבי מידע (scrapers) או וובמאסטרים אחרים. כלי מאוד פופולרי וחינמי הוא Copyscape.com . כלי נוסף שימושי plagiarism-checker – לינק

צעדים משפטיים נגד גניבת תוכן

יש מה לעשות – אפשר לערב את הDCMA ולהתלוננן  לגבי תוכן שעבר סקרייפיניג או נגנב מהאתר שלך, וניתן במקרים מסוימים לדאוג שעו"ד ישלח התראה על הפרת זכויות יוצרים למפר זכויות היוצרים וגם לספק השירות שלו.

 

אהבתם? ספרו לחבריכם..

שירן

שירן

שירן מגיד, נעים מאוד- עוסק בשיווק באינטרנט באופן מקצועי כבר מעל 10 שנים, מתמחה בקידום אתרים אורגני,שיווק דיגיטלי והגדלת תנועה לאתר, מוסיקאי,וחובב ספורט מושבע
שינוי גודל גופנים
ניגודיות